مرامنامه حزب ایران

الف.) از لحاظ سیاسی حفظ استقلال کامل کشور و پشتیبانی از اصول دموکراسی.

ب.) از لحاظ اقتصادی استقرار عدالت اجتماعی و کوشش در بهبود وضع مالی ملت از راه توسعه کشاورزی و صنعتی و بهرهبرداری از جمع منابع ثروت مملکت.

ج.) از لحاظ اجتماعی تهذیب اخلاق و تعمیم فرهنگ و تامین بهداشت.

الف.) از لحاظ سیاسی:

1) سیاست خارجی- ما عقیده مندیم که سیاست ما با دول خارجی عموما و دول همجوار و معاهد خصوصاً باید بر روی اساس تفاهم و همکاری و صمیمیت و شرافت استوار باشد.

سیاست ما سیاست روشن و راست و بی ریا می باشد و در مقابل انتظار جبری داریم که سایر دول نسبت به ما صریح و صدیق باشند و استقلال کامل و تمامیت ارضی کشور ما را شرافتمندانه محترم بشمارند.

2) سیاست داخلی- ما بهترین طرز حکومت، حکومتی را می دانیم که بر اساس دموکراسی مستقر و رای اجتماع در اداره کشور حاکم باشد. حکومت فردی موجب ظلم و مانع رشد جامعه و بالنتیجه سبب انحطاط کشور است.

ب.) از لحاظ اقتصادی:

استقرار عدالت اجتماعی و کوشش در بهبود وضع مالی ملت از راه توسعه کشاورزی و صنعت و بهرهبرداری از جمیع منابع ثروت مملکت توزیع ثروت و تقسیم درآمد در ایران به طرز عادلانه نیست و برای اصلاح این وضع باید:

1) سهمی که برای کار نسبت به سرمایه فعلاً معمول و رایج است ترقی داد تا بدین ترتیب از استثمار جلوگیری گردد و آنچه حقا و منطقا به کارگر و زارع تعلق دارد به آنها داده شود.

با تجدید نظر در قوانین کنونی و وضع قوانین جدید برای توزیع عادلانه ثروت اقدام مفید و موثری به عمل آورد.

3) در افزایش قدرت تولید مملکت سعی واقعی مبذول داشت و فلاحت (و مقدمات آن یعنی سدسازی و آبیاری) و صناعت و بازرگانی را طبق برنامه صحیح توسعه داد.

ج.) از لحاظ اجتماعی:

تهذیب اخلاق تعمیم فرهنگ و تامین بهداشت عمومی.

به عقیدهی ما جامعه ای می تواند حکومت کند که صالح، عالم و سالم باشد. بنابراین تهذیب اخلاق، تعمیم فرهنگ و تامین بهداشت عمومی را از لوازم اولیه ترقی جامعه می دانیم.

1) تهذیب اخلاق- مادامی که فساد در کشور حکمفرماست و تا زمانیکه مبانی اخلاق عمومی متزلزل است. هر اقدامی بینتیجه و هر تشکیلاتی از روز اول محکوم به زوال است ما نه تنها دزدی و خیانت را فساد می دانیم بلکه خودستایی، خمودگی، سستی، بی علاقگی به امور اجتماعی و مخصوصاً چشم پوشی از معایب و تحمل ظالم را در زمره مفاسد اصلی جامعه میشماریم به تمام وسائل و طرق با آنها مبارزه خواهیم کرد.

تعمیم فرهنگ- در فرهنگ فعلی ما از تربیت صحیح اثری دیده نمی شود و تعلّم آن هم ناقص است. 2)

ما معتقدیم که باید تربیت مقامی را که شایسته آن است احراز کند و مخصوصاً به تهذیب و تربیت اخلاقی توجه کامل مبذول گردد و همچنین برنامه تعلیماتی طبق احتیاجات زمان و مقتضیات کشور اصلاح شود.

3) تامین بهداشت عمومی- فقدان بهداشت عمومی بقای نسل ایرانی را به مخاطره افکنده و جمعیت مملکت ما به سرعت عجیبی رو به زوال می رود بنابراین بهداشت عمومی و حفظ سلامت کودکان و مبارزه با بیماری های واگیر و بومی یکی از مهمترین برنامه های ما برای اصلاح مملکت است.

3 thoughts on “مرامنامه حزب ایران

 1. با سلام بنده بسیار علاقمندم هستم که به جبه ملی بپیوندم
  و علاقه ی خاصی (البته از روی منطق نه بت پرستانه) به شحصیت مرحوم دکتر مصدق دارم.
  لطفا بنده را راهنمایی کنید

 2. سلام
  درمورد تارنما یا همان وب سایت اصلی حزب ایران، لطف می‌کنید بفرمایید تفاوت hezb-iran.org و سایت hezbeiran.com در چیست؟
  آیا دو حزب جدا هستند با نام یکسان؟ (که نمی‌شود اصولا مگر پیشوند پسوندی باشد)
  یا یکی هستند و هرکدام از سایت‌ها برای کار خاصی؟(مثلا یکی اخبار عمومی دیگری مخصوص حزب و بیانه‌ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *